DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Prevence onemocnění

Vítejte na stránce marfanuvsyndrom.websnadno.cz v sekci

"Prevence onemocnění", na které se s vámi chceme podělit o důležité informace, které můžete využít k prevenci onemocnění, prodloužení a zkvalitnění vašeho života a k prostřednictvím vás a vašich skušeností i k ochraně všech vašich blízkých.

 

Jaké potřebujeme živiny, které postrádáme ze současného pěstování zleniny a ovoce, které postrádájí díky chemii a genocidě až 75% vitamínů a živin. Rovněž maso z potravinových řetězců je pro náš organizmus nedostatečně výživné, poněvadž jeho hlavní krmí je modifikovaná kukuřice, antibiotika a růstové hormony.

 

Dr. Rath’s Phytobiologicals™
Basic Formula
Obsahuje biologicky aktívne rastlinné substancie, ich presne vybraná kombinácia je
založená na jednotlivom význame každého vybraného rastlinného extraktu na ochranu a
zdravé fungovanie nášho tela. Vhodné spojit so základnými bunkovými nutrientami vo
Vitacor Plus.
Fytobiologiká sú sú dôležitou skupinou mikronutrientoov a efektívnym doplnkom
vitamínov, minerálov a aminokyselín pre zachovávanie zdravého metabolizmu.
60 tbl balenie
Doporucené dávkovanie : 2x1 tbl pri jedle
Obsahuje:
presne urcené množstvá fytonutrientov z organicky pestovaných rastlín.
Extrakt zo zeleného caju (80% polyfenolov) 300 mg
Kurkumín (z korena kurkumy) 300 mg
Resveratrol (z japonskej rastliny Fallopia japonica) 50 mg
Zeleninový extrakt z celade Cruciferae – listy kapusty, karfiol, koren mrkvy, listy
brokolice 400 mg
Quercetin (z kvetov japonského pagoda stromu - Styphnolobium japonicum (Pagoda
Tree) 400 mg

 

Prolysin C™

Na posilnenie spojivového tkaniva

ProLysinC™ je každodenný výživový doplnok, ktorý predstavuje nadstavbu na zosilnenie tvorby spojivového tkaniva.

Charakteristiky produktu

Asi tretinu bielkovín v našom tele predstavujú molekuly kolagénu. Vedci dokázali, že nedostatok kolagénu môže výrazne negatívne ovplyvniť fungovanie ciev krvného riečiska.

Kolagén je hlavnou komponentou spojivového tkaniva, ktoré tvorí naše cievy, kosti, kĺby a kožu. Vytvára biologickú sieť, ktorá spevňuje naše telo a chráni a upevňuje naše bunky, tkanivá a celé telo. Ak tvorba a ukladanie kolagénu v našom tele nie sú optimálne, môžu vzniknúť viaceré zdravotné problémy.

ProLysinC™ obsahuje tri najdôležitejšie základné nutričné prvky, ktoré potrebuje naše telo na výstavbu spojivového tkaniva. Tieto tri nutrienty pôsobia vzájomne synergicky.

Vitamín C je základom pre telové bunky, pretože zodpovedá za produkciu dostatočného množstva kolagénových vlákien v adekvátne funkčnom stave. Ľudské telo si nedokáže vitamín C samo vyrábať. Preto vitamín C musíme dostať do tela prostredníctvom stravy. Denne je dôležité konzumovať optimálne množstvo vitamínu C.

Zo všetkých aminokyselín, ktoré sú dôležité pre tvorbu kolagénu, významnú úlohu hrajú lyzín a prolín. Tieto aminokyseliny sú časťou novotvorby kolagénu a majú podstatnú úlohu pri poskytovaní kolagénových vlákien telu, čo predstavuje nevyhnutnú podmienku pre to, aby tvorba a stabilita spojivového tkaniva boli optimálne. Pokým sa kolagén tvorí, meď je principiálne zodpovedná za biologické sieťovanie vlákien, čo potom garantuje optimálnu pevnosť a štruktúru spojivového tkaniva.

Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorú naše telo nevie vytvoriť. Nedostávame ho dostatočne prostredníctvom každodennej stravy, nakoľko lyzín nie je prítomný vo viacerých potravinách. Prolín sa môže tvoriť v telových bunkách, ale toto množstvo nie je dostačujúce pre potreby organizmu. ProlysinC™ je komplementárna formula na tvorbu a posilnenie spojivového tkaniva. Možno ho užívať v kombinácii so základným programom Vitacor Plus™ a inými rekonštrukčnými formulami.

Použitie

Užívajte ProlysinC™ počas hlavných jedál a vždy s dostatočným množstvom tekutín /voda, džús, čaj/. Takto bude zabezpečená konštantná koncentrácia v krvi, ako aj homogénna absorbcia aktívnych látok.

Doporučené dávkovanie

Dospelí: 1 tableta 3-krát denne

Balenie

90 tabliet v jednom balení

Aktívne látky v jednej tablete

Vitamín C vo forme:

 

Askorbová kyselina

300 mg

L-prolín

150 mg

L-lyzín

300 mg

 

Arteriforte™

Pre zdravé cievy

Arteriforte™ je každodenný výživový doplnok, ktorý je určený na zlepšenie cirkulácie krvi a fungovania ciev.

Charakteristiky produktu

Arteriforte™ obsahuje prirodzené látky v synergickej kombinácii, ktorá napomáha udržiavať stabilitu a elasticitu arteriálnych stien. Zvýšená stabilita a elasticita arteriálnych ciev sa získa prostredníctvom optimálneho množstva kolagénu, elastínu a iných komponentov steny ciev.

Vitamín C stimuluje produkciu kolagénu. Spolu s meďou - stopovým prvkom, vitamín C napomáha pri sieťovaní, a tým pevnosti kolagénových vlákien. Prirodzené aminokyseliny, lyzín a prolín, sú dôležité integrálne časti molekúl kolagénu a predstavujú jednu štvrtinu jeho podstatných komponent.

Okrem toho lyzín a prolín predstavujú “teflónové látky”, ktoré rozrušujú plaky, ktoré adherujú k arteriálnej stene.

Arteriforte™ tiež obsahuje chondroitín sulfát a N-acetyl-glukozamín, dve prirodzené substancie, ktoré sa pripájajú ku kolagénovým vláknam ako cement, čím sa zvyšuje pevnosť a stabilita spojivového tkaniva.

Esenciálne nutrienty vitamín B6, kyselina listová a betaín napomáhajú eliminovať homocysteín, rizikový faktor pre srdce a cievy, ktorý doteraz nebol dobre poznaný. Arteriforte™ bolo vyvinuté spolu so základnou formulou Vitacor Plus™ ako program výživových doplnkov určených na:

  • podporu srdca a ciev (stability a elasticity)

  • rekonštrukciu a ochranu spojivového tkaniva (artérií, vén, kostí a chrupaviek)

  • zlepšenie funkcie ciev

  • ochranu buniek pred “voľnými radikálmi”

Použitie

Užívajte Arteriforte™ počas hlavných jedál a vždy s dostatočným množstvom tekutín /voda, džús, čaj/. Takto bude zabezpečená konštantná koncentrácia v krvi, ako aj homogénna absorbcia aktívnych látok.

Doporučené dávkovanie

Dospelí:
1 tableta 2 razy denne

Balenie

60 tabliet v jednom balení

Aktívne látky v jednej tablete

Vitamín C

200 mg

Vitamín E

28,9 mg

Vitamín B6

1,5 mg

Vitamín D3

0,88 mcg

Kyselina listová

100 mcg

L-Prolín

90 mg

L-Lyzín

90 mg

Meď

175 mcg

Betaín

35 mg

Chondroitín sulfát

80 mg

N-acetyl-glukozamín

90 mg

Pyknogenol

1,5 mg

© 2006 Dr. Rath Health Programs B.V. | About Us | Contact

 

 

MUDr. Matthias Rath se narodil v roce 1955 ve Stuttgartu v Německu. Po ukončení lékařské fakulty  pracoval jako lékař a výzkumník na klinice Univerzity v Hamburku, a v Německém Kardio Centru v Berlíně.  Svůj výzkum zaměřil na příčiny arteriosklerózy a kardiovaskulární nemoci.

V roce 1987, MUDr. Rath objevil souvislost mezi nedostatkem vitamínu C a novým rizikovým faktorem  nemocí srdce - lipoproteinem. Po publikování těchto výzkumných poznatků v American Heart Association Journal “Arteriosclerosis,” MUDr. Rath přijal nabídku připojit se k dvojnásobnému laureátu Nobelovy ceny Linusovi  Paulingovi a v roce 1990 odešel do USA aby se stál prvním ředitelem kardiovaskulárního výzkumu v Ústavu Linuse Paulinga v Palo Alte v Kalifornii. MUDr. Rath pracoval spolu s  tímto laureátem Nobelovy ceny v různých oblastech výzkumu výživy. Oba vědci se sblížili, stali se osobními přáteli, kteří sdíleli obecné humanistické hodnoty, včetně jejich odhodlání pro mír a spravedlnost. V roce 1994, krátce před svou smrtí Linus Pauling prohlásil: “Nepochybuji o tom, že jsem přemýšlel o MUDr. Rathovi jako o mém nástupci.”

Dnes  MUDr. Rath vede Výzkumný a vývojový ústav výživy a buněčné medicíny. Jeho ústav řídí základní výzkum a klinické studie k vědeckému dokumentování prospěchu mikroživin pro zdraví v boji proti velkému množství nemocí. MUDr. Rath je zakladatelem vědeckého pojetí buněčné medicíny, systematického uvedení biochemické znalosti role mikroživin do klinického lékařství jako biokatalyzátorů ve velkém množství metabolických reakcí v buněčné úrovni.


Aplikováním těchto vědeckých poznatků v boji proti nemocem, on a jeho výzkumná skupina poznali, že společným předpokladem a primární příčinou je chronický nedostatek mikroživin u následujících nemocí:

  •     Arterioskleróza (příčina srdečního onemocnění a mrtvice)
  •     Vysoký krevní tlak
  •     Selhání srdce
  •     Nepravidelný tlukot srdce
  •     Diabetické oběhové problémy
  •     Osteoporóza
  •     Mnoho forem rakoviny
  •     Selhání imunity jako předpoklad palety infekčních chorob, včetně AIDSu

MUDr. Rath je členem NewYorské akademie věd, Americké asociace srdce a jiných vědeckých organizací. Jeho populárně vědeckých knih “Proč zvířata nedostanou infarkty – ale lidé ano” a “Rakovina” se prodalo několik miliónů výtisků v desíti jazycích.

Bojování lékařskými významnými objevy proti existujícím zájmům a dogmatům je jako plavba na oceánu,” říká MUDr. Rath, “vítr, který zavane do vaši tváře se stane vaším kompasem.” A dodává:
“Nemusíte být univerzitní profesor nebo laureát Nobelovy ceny; abyste si spočítal, že infarkty, mrtvice, rakoviny a mnoho ostatních chorob budou v budoucnosti v podstatě neznámé.”  

MUDr. Rath je celosvětově vyhlášeným obhájcem práv pacientů a volného přístupu k přirozenému zdraví. Jeho obhajoba je nástrojem v předcházení globálnímu zákazu přírodních zdravotních terapií ve prospěch farmaceutického průmyslu. Aby ochránili jejich celosvětový trh patentovaných léků, tento průmysl hledá globální zákaz preventivních a léčebných zdravotních informací ve vztahu k přírodním nepatentovatelným léčebným postupům tím, že zneužívá  „Codex Alimentarius Commission” – mezinárodní normalizační organizaci, která se zabývá zpracováním norem a dalších dokumentů v oblasti potravin, které mají význam v mezinárodním obchodu s potravinami, zřízenou Spojenými národy.

Jako uznání jeho občanské odvahy proti farmaceutickým zájmům a jeho úsilí ve prospěch lidí světa, obdržel v roce 2001 prestižní ocenění „ Cenu opory svobody“ od Americké lékařské asociace prevence.

Jeho závazek ke světovému míru a sociální spravedlnosti vyvrcholil založením Nadace Zdraví MUDr. Ratha v roce 2002. Tato nezisková organizace podporuje široké spektrum aktivit na poli lidského zdraví, sociální spravedlnost a – nejdůležitější - v  zachování míru. V tomto úsilí MUDr. Rath vidí práci jeho Nadace jako pokračování  myšlenek laureátů Nobelových cen míru  jako Linuse Paulinga, Alberta Schweitzera, Martina Luthera Kinga Jr. a Nelsona Mandely.

MUDr. Rath vyšel ze skromného zázemí. Jeho rodiče byli farmáři v jižním Německu, kteří přenesli humanistické hodnoty na své děti. “Tyto hodnoty,” říká  MUDr. Rath, “jsou pro mne stále hnací sílou. Můj život je příkladem toho, že nemusíte být narozen jako privilegovaný člověk, abyste mohl přispět k lepšímu světu.”

Kniha Nacistické kořeny "bruselské EU" - Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu zdarma stáhnout nebo přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

V této knize se čtenáři dozví o skutečnostech, jež nejeden z nich bude – z pochopitelných důvodů - zpočátku možná odmítat. Bude namítat, že kdyby zde dokumentované a tak dalekosáhlé historické informace byly pravdivé, určitě by se už o nich někde doslechl.


Více zde: http://www.uspesna-lecba.cz/rakovina/rakovina-konec-jedne-nemoci-lidstva/

 

 

 

 

 

 

RAKOVINA Z
MIKROVLNNÝCH TRUB


Ochraň sebe i svou rodinu před škodlivými účinky
mikrovlnných trub


Již v roce 1991, EU Komisař pro spotřebitelskou politiku v Bruselu, Karl van Miert, varoval před používáním mikrovlnných trub. Poukázal na to, že potraviný ozářené v mikrovlnných troubách mohou mít škodlivý vliv na lidi.

Tento souhrn zde uvedených vědeckých poznatků ukazuje riziko, kterému jste vy a vaše rodina vystaveni, používáteli mikrovlnné trouby, a objasňuje, proč jsou nebezpečné – dokonce i v době, kdy nejsou v provozu.

Mikrovlnné trouby byly původně vyvinuty za 2. světové války na Humboldově Univerzitě v Berlíně. Záměrem bylo poskytnout vojákům kdykoliv a kdekoliv teplou stravu . Výsledek jejich výzkumu však ukázal vážná zdravotní rizika spojená s tímto způsobem přípravy stravy. Následně byly výroba a používání mikrovlnných trub v celém Německu zakázány.

Po válce rusové zopakovali německý výzkum se stejným výsledkem, což vedlo k tomu, že mikrovlnné trouby byly zákonem zakázány i v Sovětském Svazu.

Nové vědecké studie provedené ve Švícarsku koncem 80. let potvrdily veliká rizika způsobená mikrvlnnými troubami, a to nezávisle na německém a ruském výzkumu a bez jakékoli znalosti o nich.

Tento výzkum prokázal že:

-Nutriční hodnota potrvin byla zničena.

-Přímé radiační poškození bylo způsobeno jen použitím mikrovlnných trub.

-Potraviny a nápoje ohřívané či rozmrazované v mikrovlnných troubách jsou škodlivé lidskému zdraví.



Zničení nutriční hodnoty potravin

Mikrovlnné záření výrazně snižuje nutriční hodnotu potravin.

 To znamená že:

-Dostupnost živin jako jsou tuky, tukům příbuzné látky, proteiny, uhlovodíky, vitamíny a minerály se snížuje (tyto látky už tělo nedokáže vstřebávat a zpracovávat).

-Až 90% vitální energie ve všech testovaných potravinách se ztrácí.

-Rozklad struktury všech potravin se výrazně urychluje.

-Dochází k překyselení potravin.


Přímé radiační poškození bylo způsobeno jen použitím mikrovlnných trub.

Záření vznikající v mikrovlnné troubě je nepřirozené a absolutně smrtelné. Proto se mohou používat jen uzavřené trouby s odstíněním. Přesto je technicky nemožné takovéto zařízení zcela odizolovat; byly tedy zavedeny prahové hodnoty pro únik záření.

Nicméně:

-Tyto prahové hodnoty únikového záření nezohledňují odolnost jednotlivých uživatelů.

-Tyto prahové hodnoty pro únik záření nejsou stanovovány na základě vědeckých faktů a dlouhodobých studií.

-Tyto prahové hodnoty únikového záření zohledňují pouze technologické a finanční rozvahy samotných výrobců.

-Při opakovaném používání mikrovlnných trub je zákonem povolená hodnota  pro únik záření sama o sobě dostačující, aby v dlouhodobém horizontu došlo k poškození zdraví zákazníků. Mikrovlnné trouby umístěné na úrovni hrudníku jsou obzvláště nebezpečné pro oči, srdce a pohlavní orgány.

-Každý kdo otvírá mikrovlnnou troubu, aby z ní vyjmul pokrm, je přímo zasažen zářením.

Navíc, každá trouba nadále vydává záření i po jejím vypnutí, i když s klesající se intenzitou.

                                                Poškození zdraví z potravi a nápojů
                                                                ohřívaných nebo
                                                rozmrazovaných v mikrovlnné troubě


Šíření relevantvích vědeckých studií je stále brzděno průmyslem za podpory úřadů, státních představitelů a médií, a výsledky těchto studií jsou popírány, přestože existují zcela nezpochybnitelné důkazy, že průmyslné mikrovlny, jak se v současnosti používají, jsou příčinou rakoviny.

Když je živá bytost přímo čí nepřímo vystavena technickému záření, její organismus vykazuje rakovinné změny.

(Přímé záření: Únikové záření z mikrovlnných trub, ale i záření z mobilních telefonů, radarových zařízení a televize.
 Nepřímé záření: Požívání ozářených potravin).

Technické mikrovlny trub vytvářejí teplo vysoko- frekvenčním otáčením bipolarních molekul v látce, která je jim vystavený (2,5 miliardkrát za vteřinu). Takto vzniká třecí teplo, který nepřirozeným způsobem poškozuje strukturu potravin, a tak ničí živiny. Dochází k porušení rovnováhy a vyváženého poměru kyselosti.

V autě, které je po vážné dopravní nehodě nemůžeme dále jezdit, přestože jeho karoserie není chemicky pozměněna. Podobně ani tělo nemůže použít deformovanou molekulu.

Imunitní systém těla reaguje na poškozenou moleku- lární strukturu zcela stejným způsobem, jakým by reagoval na jed, to znamená, že se brání. Následkem toho se krevní obraz mění , jako při probíhajícím rakovinném procesu. (viz obr. 1 až 3)

Dokud toto nebude zviditelněno, nebezpečí mikrovlnných trub bude široce podceňováno.

Na rozdíl od mikrovlnných trub, potraviny vařené běžným způsobem (na vařiči, v běžné troubě nebo v páře) jsou ohřívány přirozeným způsobem, a to přesně řečeno z vnějšku dovnitř, bez tření.

 

1. Zvýšení počtu leukocitů (bílých krvinek) ukazuje na zvýšenou obrannou reakci těla. Toto se stává nejčastěji při výskytu infekcí a nádorů. Diagram měření ukazuje (rozdílné) zvýšení leukocitů po požití potravin vařených běžným způsobem, potravin syrových a potravin ozařovaných mikrovlnami.

 

2. Množství hemoglobinu udává schopnost krve přenášet kyslík. Čím více hemoglobinu máme, tím více kyslíku mají buňky k dispozici. Po požití potravin vařených běžným způsobem, syrových i ozařovaných mikrovlnami se výrazně snižuje množství hemoglobinu. (Výrazně) největší snížení je zjištěno po požití potravin z mikrovlnných trub.

 

3. Množství hematokritu ukazuje zvýšení srážlivosti červených krvinek (jako následek depolarizace-odpólování otřesy), a tím zvýšení nebezpečí embolie (sraženin). Takováto změna je výrazně větší po požití potravin ozářených mikrovlnami.

                           

               Každý člověk je zodpovědný za své vlastní zdraví i za zdraví dětí,                                                  které ještě nedokáží dělat vlastní rozhodnutí.                                                       Proto tě žádáme, abys přestal používat mikrovlnnou troubu.



Další informace jsou k dispozici (v angličtině, něm. a  šp.) např. na: The World Foundation for Natural Science:
                                                                 www.naturalscience.org

 



Přetěžování = chronické únavové stavy

- nerovnováha mezi délkou a náročností práce a odpočinkem

- odpočinek nevede k úplnému zotavení Þ nástup k nové činnosti se $ výkonností

Þ děti neurotizovány, trpí nespavostí, nechutenstvím, $ odolnost vůči nákazám, zhoršený prospěch

Šetření

– dotazník pro učitele, rodiče dětí I.st, děti II.st

1. režim dne – čas strávený ve škole (vyučovací hodiny + přestávky), domácí příprava (DÚ + učení), zájmové kroužky a příprava na ně

                                 – norma: 6-8 let " 6 hod

                                  10 let " 7 hod

                                  13-14 let " 10 hod

2. spánek – počet hodin + čas uléhání a vstávání + pravidelnost

– podm. spaní (okno do rušivé ulice, TV ve vedlejším očet /+věk/ sourozenců v 1 pokoji,..)

3. pohyb na čerstvém vzduchu – aktivní odpočinek, stimulace met, otužování

– družina, sport, vycházky + pohybové zájmové kroužky (norma 3 hod)

4. Tv – kolik hodin týdně?, malé formy tělesné výchovy, rozcvičky

– podmínky školní práce

 – mikroklima učeben, osvětlení, sezení (velikost),…

 – rozvrh (délka nejdelšího dne, kolik náročných předmětů během 1 dne, řezení předmětů)

 – začátky vyučování (někdy před 8 hod?)

 – přestávky (délka malých/velkých, výplň a dodržování)

 – psych.pohoda prostředí, umění učitele,…

  • subj.hodnocení studentem

        – který předmět je nejtěžší, jak tráví přestávky,…

– váha učebnic

– absence – průměr

– bolesti břicha, zvracení před skolou, jestli se učí rodiče s dětmi, …


zásady správné výživy

1. Redukovat přívod tuků alespoň na 30% celkového energ.příjmu.

 Redukovat přívod nasycených MK pod 10% celkového energ.příjmu.

 Redukovat přívod chol pod 300 mg/d.

 - prostředky: - náhrada tučných druhů masa, tučných masných výrobků, plnotučných mléčných výrobků rybami, drůbeží, nízkotučnými mléčnými výrovky

                                 - zvýšit příjem ovoce, zeleniny, cereálií, luštěnin

                                 - omezit příjem tuků, žloutků, smažených pokrmů

 - význam: $ incidence KV chorob, některých ZN, otylosti

2. Každý den jíst 5 a více porcí ovoce a zeleniny (hl.žlutá a zelená zelenina, citrusy)

            - význam: $ KV chorob, některých ZN

3. Udržovat přívod bílkovin na rozumné úrovni – u dosp 0,8mg/kg žádoucí tělesné hmotnosti

4. Udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost – rovnováhou mazi příjmem a výdejem energie (dieta + tělesná aktivita)

5. Nekonzumovat alkohol, nebo jen do 30g/d.

6. Omezit celkový denní příjem kuchyňské soli na 6g a méně (omezit solení při vaření, nepřisolovat na talíři).

7. Udržovat přiměřený přívod Ca – nízkotučné mléčné výrobky.

8. Nepoužívat žádnou suplementaci stravy nad úroveň dopor.dávek – lépe dobře volená rozmanitá strava.

9. Udržovat optimální přívod fluoridů – prevence zubního kazu.

10. Pitný režim.

** doporučený denní přívod energie dle namáhavosti práce – u M 10,5-17MJ, u Ž 9,5-12MJ,

     - z toho bílkoviny cca 15%, tuky do 30%, sacharidy 50-55%


Zdravý podnik – ozdravný program v ČR

- cíle: $ výskytu nemocí z povolání

 omezit vliv prac.podmínek na nádorová onem, nespecifická onem

 zlepšit zdrav.stav

 prostřednictvím vlivu na pracující ovlivnit i jejich rodiny a širší veřejnost

- legislativní nástrojezákony stanovující povinnosti zaměstnavatelů v péči o ochranu zdraví zaměstnanců,…

- ekonomické nástrojezavedení pojistného dle stavu prac.podmínek a míry rizika Þ stimulace správného chování podnikatelů

- realizace:  osvětlení, zákaz kouření v areálu, přestávky, pohyb,…

1. preventivní prohlídky a screening

2. $ riziko civilizačních nemocí – ovlivnění výživy, $ nadváhy, kuřácké poradny a pomoc při odvykání, stres management,..

3. identifikace „rizikových“ zaměstnanců + programy pro specif.skupiny (řídící pracovníky, seniory, těhotné,…)


Zdravá školaozdravný program v ČR navazující na projekt WHO s EU a Radou Evropy

 – všechny ZŠ seznámeny s program " návrhy realizace v jejich prostředí, nejlepší projekty do mezinár.programu

- cíle: oslovit školní mládež a informovat více o otázkách zdraví a prevence zdraví

- realizace

  • vytvořit zdravé a bezpečné prostředí
  • podíl Tv a sportu, zdravé školní stravování
  • kultivace vztahů mezi učiteli a žáky, mezi žáky navzájem, mezi školou, rodiči a obcí)
  • zapojit do výuky výchovu ke zdraví (proti kouření, alkoholu, drogám, prevence AIDS,…)
  • zdrav.opatření v režimu škol

prostředky:

  • doškolování učitelů
  • kurzy
  • příprava alternativních učebnic a osnov
  • změna vnitř.prostředí
  • týká se i fromování osobnosti a hodnot, hodnoty zdraví v jejich životě

vedoucí pracovníci podniků

- pro vedoucí pracovníky je typická práce s napětím a vysokými nároky na rozhodování

- psych.nároky spojené s čas.tísní, vědomím odpovědnosti apod.  vytváří psych.napětí a stres = RF prac.procesu

- psych.stres – neurohumorální rce - #mobilizace energetických rezerv a # pohotovosti k výkonu Þ po skončení úkolu (splnění) návrat k normě = odpo adekvátní stres.stimulu

** nejsou-li odpočiky adekvátní (příliš # stres) nebo je-li stres protrahovaný – nerovnováha Þ možnost poškození org :

- zdravotní rizika spojená s nepozorností, únavou (dopr.nehody,…)

- deprese, konzumace uklidňujících a povzbuzujících léků neindikovaných lékařem

- psychosomatická onem, IM, GIT onem

- sebevraždy, konzumace alkoholu

- podrážděnost, bolest hlavy, třes, parestezie

- poruchy výživy

Opatření: cíl – omezit faktory zdravotních rizik, které omezit jde – změna rizik.způsobů chování

1. regenerace – aktivní relaxace na volném čase, pravidelné přestávky během prac.procesu,…

2. zdravá výživa – pravidelná strava, dostatek času na jídlo, pitný režim

3. nekuřáctví – nabízet kuřácké poradny a kurzy odvykání

4. rozvoj duševní kondice – stres management, zvládnutí stresu vlastními silami

5. rozvoj tělesné kondice – RHB, rekondiční pobyty, pravidelné prohlídky (zrak,…)

6. eliminace alkoholismu a drog.závislosti

7. vytvoření dobrého psychosoc.klimatu – společné akce mimo prac.dobu


Kožní nádorová onemocnění jsou nejčastějšími nádorovými onemocněními vůbec a jejich výskyt trvale stoupá.!!!

Známe několik typů tohoto onemocnění. Nejnebezpečnější z nich – maligní melanom – je naštěstí jedním z méně častých typů, přesto jím ročně onemocní v České republice přes 1 300 osob. Ostatní typy rakoviny kůže jsou ještě desetkrát častější.
Dobré zprávy: Před vznikem rakoviny kůže je možné se chránit.
Většina nádorů kůže je úplně vyléčitelná, pokud se léčí včas.

Test sebevyšetřování

  • Svědí Vás nějaká pigmentová skvrna (piha, névus) nebo je zvýšeně citlivá?
  • Má průměr 1 cm nebo větší? Zvětšuje se?
  • Je nepravidelně ohraničená?
  • Zvyšuje se její černý nebo hnědý odstín?
  • Je zanícená?
  • Mokvá nebo se na ní tvoří stroupek?

Rizikove faktory:

  • vícečetné pigmentové névy,
  • dlouhodobá sluneční expozice nechráněných částí těla,
  • rodinná dispozice,
  • dlouhotrvající dráždění kůže,
  • chemické látky a ionizující záření,
  • kožní fototyp - největší riziko mají lidé se světlou pletí, světlými vlasy amodrýma očima,
  • krátké nárazové a intenzivní vystavení slunečnímu záření...

prevence:

  • používejte ochranné krémy s vyšším UV filtrem,
  • neopalujte se v poledních hodinách,
  • nedoporučuje se opalování v soláriích,
  • všímejte si změn na kůži,
  • při svědění znamének, zvětšování nebo krvácení vyhledejte lékaře,
  • znaménka v místě dráždění (pod ramínkem podprsenky, v místě gumy v pase apod.) sledujte a případně si je nechte odstranit.

prev. prohlidky: od 18 let kazdy 2 roky, pojistovnou.


 

Pracovní podmínky a zdraví, riziková pracoviště

- optimální prac.podm.: komfort mikroklimatický, světelný, akustický + čisté prostředí bez škodlivých faktorů fyz-chem-biol

          + interpersonální vztahy, organizace práce, intenzita podnětů úměrná tvůrčímu potenciálu pracovníků

- lékař se musí zajímat o prac.podm. pacientů

 

-Tělesná zátěž – trend: místo dynamické nastupuje statická a neuropsychická zátěž Þ hypokinéza

- monotónní práce – může dojít k JNDZ (jednostranná, nadměrná, dlouhodobá zátěž)

- práce v nefyziolog.prac.polohách – významné stat.zatížení

Důsledky: únava (reverzibilní zhoršení fčního stavu) Þ symptomy odezní po odpočinku, spánku

přepracování až vyčerpanost – emoční labilita, podrážděnost, $ konc, org.citlivější k noxám, infekcím

namáhavý fyz.výkon – riziko KV insuf

náhle # fyz.výkon – riziko vyhřeznutí plotýnky, riziko hernie

práce v sedě – ztížený návrat krve z DKK – zatížení kr.oběhu

Oddechové pauzy – krátké (uspokojení fyz.potřeb), střední (dny prac.volna), dlouhodobé (dovolená, prázdniny)

Práce ve směnách – nejvyšší produktivita v ranních směnách, $ při odpo a nejhorší při nočních

– největší nároky – práce v noci – objektivní stres " zdrav.poruchy, narušení spánku, režimu stravy,… Þ neurózy GERD, KV obtíže, úrazy Þ u noční práce zajistit podm.stimulující k výkonu: vhodné osvětlení, zabezpečení stravování (mléčné výrobky, ovoce, zelenina)

 

Termický komplex – tepleplně vlhkostní mikroklima – teplota, vlhkost vzduchu a jeho proudění

Horké provozy - $ prac.výkon, # počet úrazů Þ hygienické opatření: automatizace provozů

Větrání – epi význam ($ konc mikroorganismů), úprava mikroklimat.podmínek

  – v prac.procesu přiraz.větrání často neodstatečné Þ umělá vzduchotechnika – celková X místní

 

Osvětlení – nejdůl.je intenzita – změny intenzity pociťovány rušivě Þ změny prac.rytmu

- šero Þ $ prostor.vidění, oslnění

- nejvhodnější je denní světlo Þ umělé osvětlení – nejlépe stejné spektr.složení jako denní světlo (denní zářivky)

- požadavky na intenzitu dle zrak.obtížnosti činnosti (bezokenní pracoviště Þ 5x # intenzita než místnosti s okny)

- rovnoměrnost osvětlení (= max / min intenzita v prostoru) – nejlépe celkové + místní osvětlení

 

Ergonomie – nauka o metodice organizace práce a prac.prostředí, zkvalitnění systému člověk-stroj, prac.psych)

- úkolem je optimalizace prac.prostředí, rozdíly mezi M a Ž

 

Psychologie práce – zvyšování nároků, čas.tíseň, vědomí odpovědnosti,… Þ psych.napětí až stres Þ neurohumorální rce

- snaha o zvýraznění individuality člověka ve výrobním procesu

 

Fyzikální rizika

Hluk = část zvuk.spektra, která je člověkem vnímána nepříjemně

- účinky – rušivé – vliv na duševní činnost a pohodu

– škodlivé – patolog.změny sluch.orgánů (individuální vnímavost):

náhlé působení zvuku o silné intenzitě Þ poškození bubínku (akustické trauma)

dlouhodobé působení větší intenzity " adaptační mech X trvalá zátěž nad 85 dB Þ sluch.ztráta

– obtěžující - # sekrece katecholaminů Þ # TF, #TK, prohloubení a zrychlení dých, vliv na žal.sekreci a střevní motilitu Þ změny Na/K v plazmě, hladim glc v plazmě, hladin MK

Vibrace (#f) a otřesy ($f) – přenos na  celý organismus (dopr.prostředky) X na některé části org (ruce – zbíječky, vrtačky)

– traumatická neuróza + onem GITu, sval.a kosterního systému, oběhové soustavy (varixy)

Ionizující záření – profes.expozice – uranové doly, jaderné elektrárny, radioizotopové laboratoře, zdravotnictví (RTG, onko)

 

Chemická rizika

- účinky chem.látek na org: dráždivé, alergizující, na CNS, PNS, VNS, dusivé, na KVS,…

- přesné stanovení expozice obtížné až nemožné, orientační info – biologické expoziční testy

Pb – nejrozšířenější těžký kov (voda, vzduch) – auta, sklárny (Pb zástěry)

– vstup: GIT, plíce """ ercs, kosti; vyluč.močí

– účinky: akutní (dyspepsie, encefalopatie) X chronické (únava, $ krvetvorba, encefalopatie, polyneuropatie)

– prevence:  odsávat z ovzduší, zabránit přístupu do vody, nejíst na pracovišti + hodně vit.D a Ca ($ vstřebávání)

Hg – elementární – výroba elektrod, sublimuje – respirační trakt Þ bronchitida, gastroenteritida, průjmy, encefalopatie

– anorg – barviva, kožní, stoma; postižení GIT, ledvin

– organ – mořené obilí, metylHg v jezerech Þ ryby Þ GIT, DC, kůže Þ por.čití, sluchu, zorného pole, křeče

– prevence: nemořit obilí, ve stomatologii ochranné pomůcky + po plombě nejíst, nepít

Cd – při výrobě plechu (ochrana před korozí), výroba plastů + vdechování s cig.kouřem

– většina vyloučena stolicí, zbytek se kumuluje v ledvinách, játrech

– účinky: akutní (selhání ledvin, rdce, plic) X chronické (postižení ledvin, osteomalacie, karcinogen, mutagen)

– prevence: nekouřit, odsávání

As – všude, hl.hnědé uhlí, pesticidy,  konzerv.dřeva, kůže

– vstup: GIT (játra, ledviny, svaly, kůže)

– účinky: akutní (encefalitida, GIT obtíže, obrna dýchání) X chronické (pigmentace, neuritidy,…)

– prevence: zachycovat emise při spalování hnědého uhlí, nejíst, ochrana podzemní vody

Cr  – trojmocný (biol.prvek, důl.pro met.cukrů) X šestimocný – toxický! (metalurgie, koželužství, impregnace dřeva, barvy)

– do prostředí přes emise, vodu

– vstup: DC, vyluč: moč

– účinky: alergický ekzém, vředy, perforace nosní přepážky, karcinogen

– prevence: redukce na trojmocný (pak může do vody), bezp.práce (odsávání, ochrana kůže)

PCB – termostabilní – náplň kondenzátorů a transformátorů, chladící kapaliny, emise z obrazovek počítačů

– ovzduší, voda " kumulace v tuk.bb (živočichové)

– účinky: zásah do met.chol, zásah do jaterních fcí, ovlivnění imunity Þ výroba zastavena

PAU – vzniká při nedokonalém spalování org.látek, kuřáci; exponovaní jsou všichni

– liposolubilní – průnik kůží, GIT, DC " enterohepatální oběh

– účinky: destrukce hematopoetických bek, karcinogeny

– prevence: nekouřit, správné úpravy potravin, antioxidanty

Prach – oxidy Si (doly, skládky), SiO2 – silikóza

  – prevence: uzavření prašných prostor, pracovat s výplachem, určit a udržovat kumulativní DD, ochranné respirátory

  – azbest – tepelné izolace, odolný vůči chemikáliím; vstup DC, GIT Þ azbestóza

  – prevence: $prašnosti, omezení výroby

CO – nedokonalé spalováníuhlíkatých látek, karbonylHb Þ hypoxie, edém mozku, plic

 – kuřáci – trvalé # hladin

 – prevence: větrání

Toluen – rozpouštědla, barviva, lepidla Þ účinky narkotické a neurotoxické

 – prevence: větrání, odsávání

 

Biologické faktory

- zoonózy – zemědělství, lesnictví

- zaprášení plic – holubářská, farmářská plíce – zánětlivé změny

 

Riziková pracoviště – v prac.prostředí se vyskytují faktory, které ohrožují zdraví ve zvýšené míře

- 3 typy pracovišť: s rizikem vzniku nemoci z povolání

 s rizikem pracovního úrazu

 s rizikem poškození duševního zdraví

- zaměstnavatel – chrana + prevence